Redakcja 26 maja 2020

Co kilka lat zmienia się zapotrzebowanie na konkretne zawody oraz pojawiają się na rynku nowe propozycje. Zgodnie z tym wszystkim zmieniają się też popularne kierunki studiów na różnych uczelniach.

Kierunek studiów powinien być wybierany według tego, jaki zawód chce się mieć w przyszłości, ale również według tego, jakie jest zapotrzebowanie na dany zawód na rynku. Tak naprawdę nie ma sensu studiować tego, co się podoba, jeśli perspektywa przyszłej pracy nie jest zadowalająca. Jakie zatem są popularne kierunki studiów?

Jak w odpowiedni sposób wybrać kierunek studiów?

Przede wszystkim należy rozpocząć od tego, aby znaleźć sobie konkretny cel, możliwości oraz aby połączyć to z planami na przyszłość. Do tego warto dołączyć wszystkie umiejętności i dzięki temu można określić, jakie kierunku studiów mogą być idealne dla konkretnej osoby.

Warto wybrać odpowiedni kierunek studiów przed napisaniem matury, ponieważ na niektórych kierunkach konieczne są wyniki z matury z jakiegoś rozszerzonego przedmiotu, którego akurat się nie wybrało.

Należy też pamiętać, że studia nie są dzisiaj najważniejszym wyznacznikiem, według jakiego wybiera się pracownika, jeśli odpowiedni dyplom nie jest obowiązkowy, dlatego warto wybierać kierunek studiów zgodnie z zainteresowaniami.

Jakie są najpopularniejsze kierunki studiów?

Na ten moment można powiedzieć, że najpopularniejszymi kierunkami studiów są:

  • informatyka,
  • zarządzanie,
  • psychologia,
  • ekonomia,
  • prawo,
  • finanse i rachunkowość,
  • automatyka i robotyka,
  • budownictwo,
  • pedagogika,
  • logistyka.

Niestety to, że popularne kierunki studiów występują, to nie oznacza, że przekłada się to na uzupełnienie stanowisk na rynku pracy. W dalszym ciągu brakuje wielu specjalistów, a niestety popularności nie zyskują kierunku studiów, które aktualnie są bardzo przydatne.

Wybór odpowiedniej uczelni

Poza kierunkiem studiów wybiera się również uczelnię i wybór takiej uczelni jest niezwykle ważny. Przede wszystkim dlatego, że ten sam kierunek studiów może mieć inny poziom. Ukończenie jednej z prestiżowych uczelni również inaczej wygląda w kwalifikacjach zawodowych.

Wybierając odpowiednią uczelnię powinno się zwrócić uwagę również na miejscowość, w jakiej się znajduje. Czasem na dojazdy jest za daleko, więc trzeba się przeprowadzić do innego miasta, co dodatkowo generuje kolejne koszty utrzymania się w takim mieście. Nieoceniona w takich przypadkach jest pomoc rodziców lub można wybrać studia zaoczne, które niestety są płatne. Należy się dokładnie zastanowić, jakie rozwiązanie będzie najlepsze.