Redakcja 24 maja 2020

Książki czyta się od wieków, dlatego to nic dziwnego, że wciąż tak wiele osób sięga po różne pozycje literackie. Jednak nowoczesność pojawiła się również w tej sferze, ponieważ książki można czytać teraz w wersji elektronicznej. Wystarczy pobrać i zapłacić za daną lekturę, aby w dowolnym momencie przeczytać ją z e-booka.

E-booki poniekąd zabierają miejsce tradycyjnym książką, ale z jednej strony jest to dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki możliwością e-booków, coraz więcej osób czyta książki, a to oczywiście bardzo dobra informacja.

Dlaczego e-booki stały się tak popularne?

Tak naprawdę na popularność e-booków wpływa bardzo dużo czynników i jednym z takich czynników na pewno jest to, że e-book można zabrać ze sobą zawsze, w każde miejsce i czytać można przeróżne książki z jednego małego urządzenia. Z książkami nie jest tak łatwo, ponieważ nie zabierze się ze sobą kilka z nich i najczęściej książki są bardzo ciężkie. Ponadto czytniki do e-booków są często wodoodporne, także czytanie książek, w basenie, na wakacje stało się na bardziej realne. E-booki można czytać z przeróżnych urządzeń. Obojętnie, czy jest to telefon, tablet czy czytnik e-booków.

Co lepiej wybrać?

Wiele osób zastanawia się, czy książka, czy e-book, co jest lepszym rozwiązaniem? Jednoznacznie oczywiście nie można stwierdzić, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych preferencji i każdy wybiera, w jaki sposób wygodniej jest mu korzystać z możliwości czytania lektury.

Na jakich urządzeniach czyta się e-booki?

E-booki można czytać na:

  • czytnikach do e-booków,
  • tabletach,
  • smartfonach,
  • komputerach.

Koszty

Czytniki e-booków są oczywiście bardziej kosztowne niż pojedyncza książka, ale książki kupować trzeba raz, na jakiś czas, a czytnik e-booka jest jednorazową inwestycją. Później jedynie kupuje się e-booki, które mają niższą cenę, ponieważ nie wymaga to wydruku ani wykorzystania wszystkich niezbędnych materiałów.

Wygoda czytania

Do jednej z wygód czytania e-booków jest to, że bez problemu z czytnika, telefonu lub tabletu można czytać go nawet w ciemność z powodu wyświetlacza. Niestety książek, bez dodatkowe światła, po ciemku nie można czytać, co sprawia, że w wielu przypadkach książka staje się bezużyteczna.

W podróży również łatwiej korzysta się z e-booków, ponieważ nie trzeba pakować dużych książek do torebki, plecaka lub walizki. Warto o tym pamiętać decydując się na którąkolwiek z tych możliwych opcji.

Rozwiązań jest bardzo dużo, a wybór książka czy e-book należy do indywidualnego wyboru. Należy korzystać z nowoczesnych technologii, ale nie należy zapominać o standardowych książkach, które zawsze mogą zagościć w zbiorze wszystkich przeczytanych książek.