Redakcja 23 maja 2020

Należy rozpocząć od tego, że samochodem autonomicznym jest pojazd, w którym za prowadzenie auta w pewnym stopniu odpowiada komputer pokładowy, a nie sam kierowca. Bardzo często takie auta nazywane są również samochodami samo jeżdżącymi lub samochodami bezzałogowymi.

Obecne samochody autonomiczne to najczęściej znane modele samochodów, które zostały wyposażone w autonomiczne systemy jak np. Audi TT czy Toyota Prius.

Wiele różnych zalet

Absolutnie nie trzeba nikomu mówić, że samochody autonomiczne mają wiele różnych zalet, do których przede wszystkim należą:

  • wzrost bezpieczeństwa na drogach,
  • optymalny napęd,
  • mniejsze spalanie.

Jakie samochody należą do samochodów autonomicznych?

Samochody autonomiczne to nie tylko takie, które mogą prowadzić samochód za kierowcą, ale również takie, które samodzielnie wykonują różne manewry, np. parkowanie bez pomocy kierowcy, ale jest on i tak konieczny do takich manewrów.

Poziomy autonomicznej jazdy

Występuje kilka poziomów jazdy autonomicznej i są to takie poziomy, jak:

  • Poziom 0, czyli brak jakichkolwiek funkcji wspomagających kierowcę; do tej grupy należy większość poruszających się po drogach samochodów,
  • Poziom 1, czyli pojedyncze systemy asystujące.: adaptacyjny tempomat, układ automatycznego hamowania czy też system utrzymywania wybranego pasa ruchu,
  • Poziom 2, czyli częściowa automatyzacja; poziom ten jest rozwinięciem poprzedniego poziomu;
  • Poziom 3, czyli warunkowa jazda bez kierowcy. Obecne na wyposażeniu samochodu zaawansowane systemy jazdy pozwalają w teorii przejąć w określonych warunkach całkowitą kontrolę nad autem;
  • Poziom 4, czyli automatyzacja wysokiego szczebla; Jednostka sterująca samochodu kontroluje już wszystkimi aspektami jazdy, a kierowca praktycznie jest już niepotrzebny,
  • Poziom 5, czyli pełna autonomiczna jazda; na tym pziomie samochody mogą już nie mieć kierownicy i pedałów, ponieważ jednostka sterująca będzie już w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji bez udziału kierowcy.

Kiedy samochody autonomiczne wejdą do sprzedaży?

Niestety na Polskich drogach takie samochody raczej nie występują tak często i wciąż na rynku jest ich bardzo mało. Na szczęście coraz częściej producenci myślą o takich rozwiązaniach i na pewno za kilka lat coś w tym temacie będzie mogło się zmienić.

Warto korzystać z nowoczesnych technologii, do których należą np. samochody autonomiczne. Dzięki temu zmieni się świata i technologia będzie w codziennym życiu bardzo potrzebna. To wszystko ma na celu wprowadzenie większej wygody w codziennym życiu.