Redakcja 20 maja 2020

Każdy ma w życiu różne przygody i każdy wybiera się w różne podróże. Jedyni będą lubili odpoczynek na plaży, a jedni będą szukali odpowiedniego miejsca, w których można poszaleć na spływach kajakowych.

Spływ kajakiem można organizować sobie samodzielnie lub można skorzystać ze zorganizowanych już wyjazdów dostępnych w różnych miejscach. Na początek ta druga opcja na pewno będzie lepsza, ponieważ osoby poznające pływanie kajakiem dowiedzą się, w jaki sposób takie miejsca wybierać, aby było bezpiecznie.

Ponadto różnica między spływami zorganizowanymi, a spływami na własną rękę, polega na tym, że te pierwsze organizuje firma, a uczestnicy wpłacają tylko pieniądze i przyjeżdżają na spływ. Z kolei spływy organizowane na własną rękę polegają na tym, że o prowiant, zapoznanie z trasą, biwaki itp. należy zatroszczyć się samodzielnie.

W jaki sposób wybrać odpowiednią ofertę?

Decydują się na spływ kajakiem zorganizowany warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • jaką rzeką chce się popłynąć (malowniczą, wymagającą, z finiszem w morskim porcie itp.) i w jakim rejonie kraju,
  • ilu instruktorów będzie na danym spływie,
  • co zapewnia organizator, a co trzeba zorganizować sobie samemu,
  • czy organizator zapewnia opiekę/program dla dzieci,
  • jakość oferowanego sprzętu,
  • warunki sanitarne na trasie,
  • czy bagaże wożone są autem, czy w kajaku,
  • czy organizator ubezpiecza NNW.

Jak przygotować się na spływ kajakiem?

Oczywiście taka podróż wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy zabrać ze sobą wszystkie potrzebne elementy odzieży. Należy również zabrać sprzęt, jeśli takowy nie jest już zapewniony. Ważna jest również czapka oraz krem z filtrem. Poza tym okulary przeciwsłoneczne, środki higieny osobistej, obuwie, rzeczy przeciwdeszczowe, latarki. Potrzebna będzie również apteczka w razie potrzeby udzielenia pierwszej pomocy.

Każdy też może zabrać ze sobą wiele potrzebnych i dodatkowych produktów, ale należy pamiętać, że na spływie kajakowym nie powinno przesadzić się z bagażem, ponieważ później będzie problem z jego przewożeniem lub transportowaniem w inne miejsca.

Oczywiście podstawową kwestią są również kamizelki ratunkowe, ale one zazwyczaj traktowane są jako element potrzebnego sprzętu.

Gdzie pływać?

W Polsce i na świecie jest wiele różnych miejsc, które umożliwiają korzystanie ze spływów kajakowych. Warto organizować zarówno wycieczki po kraju, jak i wycieczki zagraniczne, aby móc za każdym razem sprawdzić się na nowych trasach.

Wiadomo również, że trasy mają różne stopnie trudności, więc spływu oraz miejsca powinno dobierać się na podstawie swojego doświadczenia. Ważne również to, aby na każdym spływie płynąć instruktor i osoba, która wie, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Wtedy bezpieczeństwo spływu będzie większe.