
Bardzo powszechnym i popularnym uzależnieniem jest uzależnienie od gier komputerowych. Niestety w młodym wieku takie uzależnienie sprawia poważny problem. Z uzależnieniem walczą zarówno młodsze, jak i starsze osoby, dlatego warto szybko reagować, jeśli pojawią się niepokojące objawy.
Na początek warto zastanowić się nad tym, dlaczego w ogóle gry komputerowe uzależniają. Problemem tutaj jest to, że gry komputerowe są bardzo wciągające. Dużo w takich grach się dzieje, a psychika często przenosi się w inny świat, co powoduje zmiany w mózgu i przez to wiele osób się uzależnia.
W jaki sposób wygląda uzależnienie?
Osoby uzależnione od gier komputerowych mogą grać non stop przez 24h nie czując potrzeby głodu ani nie odczuwają zmęczenia. Porównać takie osoby można do osób przebywających w hipnozie. Przed oczami jest tylko gra i to, co się w niej dzieje. Kontakt z taką osobą jest bardzo utrudniony. Zaniedbywane są też wtedy codzienne obowiązki, praca szkoła, nauka. Osoba uzależniona od gier stale próbuje włączyć się do gry.
Objawy uzależnienia od gier
Uzależnienie od gier może dać różne objawy, a do takich najbardziej podstawowych należą:
- okłamywanie rodziców/innych domowników w kwestii czasu spędzanego na graniu,
- zaniedbywanie innych zainteresowań, obowiązków szkolnych/zawodowych i kontaktów towarzyskich z powodu gier komputerowych,
rozdrażnienie i nerwowość w przypadku braku możliwości zagrania w grę, - nadpobudliwość,
- zaburzenia lękowe,
- zaburzenia snu,
- problemy z koncentracją,
- częste zmiany nastroju,
- obsesyjne myślenie o graniu w czasie wykonywania innych czynności,
- wydawanie zbyt dużej ilości pieniędzy na gry komputerowe, prowadzące do problemów finansowych.
Na takie objawy jak najszybciej należy reagować. Leczenie na wielu etapach powinno odbywać się pod opieką psychologa lub terapeuty, który wdroży odpowiednie leczenie i dzięki temu będzie można pozbyć się poważne uzależnienia od gier.
Skutki leczenia uzależnienia od gier
Istnieje kilka kategorii skutków, jakie niesie ze sobą uzależnienie od gier i są to skutki: psychologiczne, fizjologiczne, społeczne, intelektualne oraz moralne. Skutki psychologiczne, społeczne, moralne oraz intelektualne ściśle są ze sobą powiązane i zostały określone, jako objawy. Zupełnie inaczej prezentują się skutki fizjologiczne, które bezpośrednio wpływają na zdrowie osoby uzależnionej od komputera. Jest ona w szczególności narażona na bóle oraz wady postawy kręgosłupa, ból i zmęczenie oczu, pogorszenie wzroku, bóle głowy oraz migrenę, a czasami nawet na padaczkę ekranową.
Uzależnienie od gier jest bardzo poważne i w żaden sposób nie należy go lekceważyć.