
Jest wiele zawodów, w których chętnie się pracuje oraz jest wiele zawodów, które są spełnieniem marzeń osób, które w jakimś zawodzie widzą swoją pasję i dużo różnych możliwości. Jednym z interesujących zawodów na pewno jest zawód realizatora dźwięku.
Zawód realizatora dźwięku to wbrew pozorom bardzo odpowiedzialny zawód, a od takiej osoby wymaga się odpowiedniej wiedzy, zaangażowania i efektywnej pracy. A czym tak dokładnie zajmuje się realizator dźwięki?
Jak wygląda praca realizatora dźwięku?
Zawód realizatora dźwięku jest przede wszystkim bardzo ważny przy powstawaniu nagrań muzycznych oraz niezbędny w organizacji wszelkich imprez muzycznych. Realizator dźwięku pracuje zawsze w cieniu wykonawców, ale robi to, niezbędne by nagłośnienie było jak najbardziej odpowiednie. A poza tym ponadto:
- Realizator dźwięku pełni również ważną rolę przy nagrywaniu telewizyjnych teleturniejów, koncertów i innych programów, szczególnie z udziałem publiczności. Musi on wtedy, czuwać nad jakością dźwięku, ale też bardzo uważnie śledzić przebieg akcji i emocje publiczności – tak aby w nagraniu były one odpowiednio wyeksponowane.
- Przy organizacji imprez muzycznych realizator dźwięku posiada możliwość, aby przy pomocy wielu ustawień, zmienić brzmienie poszczególnych instrumentów i stworzyć wspólny efekt całkiem odmienny niż w zamyśle artysty. Oczywiście coś takiego przede wszystkim z artystą powinno zostać omówione.
- Realizator dźwięki pracuje również w studio nagraniowym. To właśnie zawód realizator dźwięku powinien dobrać brzmienie i warunki akustyczne najbardziej pasujące do klimatu muzyki wykonywanej przez dany zespół. A nie zawsze jest to takie łatwe.
W jaki sposób zostać realizatorem dźwięki?
Realizatorem dźwięku można tak naprawdę stać się osoba, która wie, w jaki sposób odbywa się tworzenie muzyki. Potrzebny jest tutaj jednak odpowiedni zmysł, dzięki któremu stworzenie odpowiednich efektów dźwiękowych na konkretne zamówienie nie sprawy problem.
Ponadto, aby zostać dyplomowanym realizatorem dźwięku należy ukończyć edukację na Akademii Muzycznej w Warszawie Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina bądź na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku reżyseria dźwięku.
Podsumowując należy podkreślić, że rola realizatora dźwięku jest bardzo duża i przede wszystkim bardzo ważna. Zawód realizatora dźwięku jest poważnym zawodem i taki realizator zawsze musi nad wszystkim trzymać pieczę. Tylko wtedy efekty, jakie wykona będą najbardziej odpowiednie. Wiedza i doświadczenie również będą wpływać na jakość pracy realizatora.